Piekłam kilka razy chleby bez zaczynu, na samym aktywnym zakwasie (skusiło mnie to, że cały proces zabiera mniej czasu), ale jakoś nie chciały mi ładnie wyrastać. Mi bardziej odpowiada taki dwuetapowy proces – najpierw zaczyn a potem ciasto na chleb. Szybki chleb żytni na zakwasie bez mąki pszennej 66. Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni. Wszystkie składniki zaczynu wymieszać i odstawić w ciepłym miejscu pod przykryciem na godzin.
Chleb na zakwasie bez wyrabiania. Do zaczynu w misce dolać wodę, dodać resztę składników (oprócz mąki) i dokładnie wymieszać na rzadką masę. Dodaj komentarz chleb , chleb na zakwasie , dziecko , dziecko-przepisy , pani domu , przepis , przepisy Edit Jestem Budująca Mama i od kilku tygodni piekę chleb. Moje ulubione sklepowe chleby poszły w odstawkę, bo mój zrobię szybciej, niż wybiorę się do sklepu, jest smaczniejszy i przede wszystkim - WIEM CO JEM! A do tego jeszcze prostszy w wykonaniu niż pokazywany wcześniej pierwszy chleb nawet na młodym zakwasie;) Ten także wyjdzie na młodym, a co więcej zdecydowanie krócej się na niego czeka, bo znacząco przyczyniają się do tego zarówno sposób robienia ciasta, jaki technika wyrastania.
C, przykrywam bochenek folią aluminiową i tak dopiekam aż do czasu upłynięcia minut. Na razie upiekłam chleby na zakwasie w automacie z przepisów na chleby które miały być pieczone w piekarniku i stwierdziłam że w automacie wychodzą lepiej, nic się nie rozlewa, w smaku są bardzo dobre, a że ich kształt jest jaki jest to już trudno, mnie osobiście już to nie przeszkadza, najważniejsze że chleby są smaczne. Kiedy kilka dni temu wpadł mi w oko ten przepis postanowiłam go wypróbować.
Zakupiłam ostatnio większą jej ilość, więc zamierzam przetestować ją w wypiekach i poszerzyć galerię chleba na. Po przepisie na nowy, bezglutenowy zakwas bez mąki owsianej przyszedł czas na pierwszy najprostszy, foremkowy chlebek z jego udziałem. Bezglutenowy chleb na zakwasie mieszanym z dodatkiem mąki z komosy ryżowej pięknie wyrasta i nie powinien sprawiać problemu początkującym piekarzom.
Na ten dzień czekali wszyscy, a szczególnie „bezglutenowi bezdrożdżowcy”. Po długiej przerwie wracam do pieczenia na zakwasie! Odkąd zrobiłam wspaniały zakwas na mące ryżowej i owsianej, żadne zakwasowe wypieki mi nie straszne.
A na pierwszy ogień idzie niezwykle udany i pyszny bezglutenowy chleb ryżowo-owsiany na zakwasie. Na drugi dzień, gdy upłynie wymagany czas, do zaczynu dodać dag. Zasmakowałem go ponad rok temu u szwagra Krzysztofa – ciasto wyrobił wieczorem, rosło całą noc, a poranek przywitał domowników zapachem świeżo upieczonego chleba…. Pieczenie chleba na naturalnym żytnim zakwasie to sztuka. Do naczynia miksującego wlewamy 4g zaczynu z miski, dodajemy 2g mąki pszennej, 1g mąki żytniej i sól rozpuszczoną w 2g letniej wody.
Piekę chelb na zakwasie, dwa poprzednie niezbyt udane z przypadkowo znalezionych przepisów w internecie. Teraz zorientowałam się, że przygotowane ciasto na chleb oliwski wg Pani przepisu przygotowałam z nieaktywnego zakwasu, ciasto nie rośnie, a odkarmiony zakwas dopiero niedawno zaczął bąbelkować. Ogólnie sprowadza się do przygotowania zakwasu, dokarmiania go mniej więcej co dni, przygotowaniu zaczynu, który sobie rośnie przez około godzin, a potem przygotowaniu samego chleba, który wyrasta kilka godzin oraz upieczeniu chlebka na samym końcu. Procedura z zakwasem jest konieczna, gdyż bez niego chleb z mąki żytniej nie.
Czy dodaje CALY zakwas do zaczynu i dopiero przed dodaniem soli odkladam znow 3lyzki do sloja, wkladam do lodówki, czy po dokarmianiu wieczorem, rano odkladam 3lyzki i dopiero z pozostałości robie zaczyn? Dziękuję z góry za wyjasnienie! Zaczyn ( zakwas ) na domowy chleb. Osobiście przechowuję w słoikach l po 5g – starcza mi to na.
Mój zakwas nie działa, co robię źle? Kamila: Pewnie źle go używasz – np. Albo myślisz, że jak raz na miesiąc zrobisz chleb, to zakwas będzie ciągle tak samo aktywny.
Zwykle nie pracuje kiedy ma za zimno albo ilość zakwasu byłą za duża w stosunku do ilości dodanej mąki. Zakwas możemy przygotować w domu, najlepiej na kilka dni przed wypiekiem chleba. Raz przygotowany zakwas można potem używać wielokrotnie.
Warto poświęcić na to czas, ponieważ chleb pieczony na zakwasie ma zupełnie inny charakter. Jest znacznie cięższy, mniej słony i bardziej sycący. Jest to również dobry sposób na wykorzystanie go pieczywa, aby ponownie upiec chleb. Oczywiście mam na myśli chleb domowy żytni, razowy, lub pszenny pełnoziarnisty na zakwasie. Nie wykluczam dobrego chleba na zakwasie, który można kupić.
Suszymy kawałek chleba celowo lub używamy resztki pieczywa, którego nie zdążyliśmy zjeść. P ół roku temu zakupiłem automat Kenwood i postanowiłem piec chleb wyłącznie na zakwasie. Najpierw wyhodowałem zakwas (obecnie ma ok. miesięcy) i zabrałem się za próbowanie przepisów, jedne były lepsze, drugie gorsze.
Po wielu testach opracowałem swoją recepturę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.