poniedziałek, 17 lipca 2017

Plama z czerwonego wina

Plamy z wina, szczególnie czerwonego, mogą przyprawić niejedną panią domu o ból głowy, ponieważ wydaje się, że są dość trudne do wywabienia. Nie jest to nic trudnego, jeśli zastosujemy właściwe metody. Usuwanie świeżych plam z wina.


Najłatwiej jest usunąć świeżą plamę, dlatego że barwnik nie wniknął głęboko we włókno tkaniny. Stare plamy z czerwonego wina na kolorowej tkaninie moczymy w wodzie z mydłem i odrobiną amoniaku.

Dobrym sposobem jest też użycie kremu do golenia. Należy go nałożyć bezpośrednio na plamę po czerwonym winie i pozostawić na lub minut. Po upływie tego czasu krem trzeba spłukać, a cały materiał wyprać. Wywabianie plam po czerwonym winie z dywanu nie jest zbyt skomplikowane.


Wystarczy, że zastosujesz kilka skutecznych sposobów: Nałóż na plamę czystą ściereczkę lub serwetkę tak, aby jej materiał wchłonął rozlany trunek. Następnie użyj specjalnego odplamiacza do dywanów. Jeśli plama z czerwonego wina pojawiła się na białym materiale, na przykład na obrusie, to można ją usunąć, mocząc tkaninę w roztworze spirytusu z wodą (w proporcji do 1) lub w 10-procentowej wodzie utlenionej.

Sposób 6: mydło do sprania plam po winie. Plamy z czerwonego wina na białym obrusie trzeba potraktować wyjątkowo. Można próbować wywabić zabrudzenia domowymi sposobami, jednak do delikatnych tkanin, często zdobionych dekoracyjnymi nićmi i efektownymi haftami, warto użyć profesjonalnych meto ale bez konieczności oddawania tkaniny do czyszczenia w pralni. Możesz także spróbować usunąć plamę z czerwonego wina, używając wody utlenionej. Tutaj jednak należy zachować ostrożność – jeśli plama jest na kolorowym materiale, woda utleniona może ją odbarwić.


W tym przypadku należy rozcieńczyć wodę utlenioną zwykłą wodą i nie pocierać jej zbyt mocno. Plamy po czerwnym winie to nie jedyne, co może ci się przytrafić. Sprawdź także, jak usunąć żółte plamy pod pachami. Plama z czerwonego wina na śnieżnobiałym obrusie wydaje się być często katastrofą, niemożliwą do opanowania. Okazuje się, że usunięcie zarówno świeżych jak i starych plam wcale nie musi być kłopotliwe!


Wystarczy pamiętać, że możesz wykorzystać wiele produktów, które na pewno masz w domu. Zaschnięte już plamy z czerwonego wina możesz usunąć mydłem z ciepłą wodą i odrobiną amoniaku. Należy nałożyć go na zabrudzone miejsce, a po kilkunastu minutach spłukać ciepłą wodą. Podobno na plamy z czerwonego wina dobra jest także gazowana woda moneralna- bąbelki powietrza wyciągną barwnik na zewnątrz materiału.


Postępowanie- tak jak powyżej, tyle, że zamiast białego wina właśnie gazowana woda mineralna.

Przed usunięciem plamy z czerwonego wina trzeba sprawdzić z czego jest zrobione ubranie lub np. Zupełnie inaczej wygląda likwidowanie plamy na tkaninach z lnu albo bawełny. Kolejną sprawa jest to, czy plama z wina jest świeża, czy już stara. Niestety skutecznych, mało inwazyjnych sposobów nie jest wiele – my jednak przedstawiamy Wam kilka najskuteczniejszych!


Na plamy z wina najlepsze jest inne wino To może wydawać się mało logiczne ale plamy z czerwonego wina najlepiej spierają się przy użyciu białego wina lub szampana. Od razu po zaplamieniu, materiał namaczamy i staramy się nie wcierać wina, głębiej w tkaninę. Jak usunąć plamę z czerwonego wina z tkaniny? Przykrywamy zabrudzenie materiałem (serwetka, ręcznik kuchenny), który wchłonie pozostałości trunku. Wygodniej usuwa się plamy z tkaniny, której nie mamy ubranej na sobie.


Po imprezach rodzinnych i koleżeńskich spotkaniach pojawiają się one na wszystkich obrusach, twoich odświętnych ubraniach i na dywanach. Mimo silnego barwnika plamy z tego trunku można z powodzeniem usunąć. Ważna jest jedynie błyskawiczna reakcja i odpowiednie środki.


Jedwab kolorowy z wyjątkiem octanowego Tamponować -ową wodą utlenioną i obficie spłukiwać lub stosować -owy roztwór kwasu mrówkowego i płukać zimną wodą. Można też pocierać ciepłym spirytusem denaturowanym i obficie płukać. Plamę z czerwonego wina usuniesz posypując ją dużą ilością soli, która wchłonie płyn wraz z barwnikiem.


RF) Z czym na plamy z tuszu i atramentu? Roztwór kwasku cytrynowego poradzi sobie również z atramentem na tkaninie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty