Inna równie stara metoda mówi, ze nalezy make i wode dodawac porcjami, co godziny. Garsc maki, nalepiej razowej, mniej wiecej 100g mieszamy gruntownie z letnia woda, aby otrzymac dosc gesta papke konsystencji ciasta na racuchy, badz kwasnej smietany. Chodzi o różnicę między zakwasem a zaczynem (rozczynem).
Takie pytanie zadała aga – proszę Agnieszko wytłumacz dokładnie na czym polega różnica. Może pani odpowiem mi na nurtujące mnie pytanie.
Dlaczego do jednego przepisu na chleb trzeba dać zaczyn a do innego tylko zakwas aktywny. Nie mogę coś zrozumieć różnicy między zakwasem a zaczynem. Mam zakwas w lodówce w słoiku, jest go niedużo, może z pół szklanki.
Wyjmuję, ogrzewam, dokarmiam mąką i wodą, czekam np do następnego dnia, on pięknie bąbelkuje i rośnie (po czym potem opada). Chleby na zakwasie piekę już od kilku dobrych lat, co najmniej dwa razy w tygodniu. Czasem piekę codziennie a nadmiar chleba mrożę.
W okresie, kiedy nie piekę chleba zakwas przechowuję w lodówce.
Prawdziwy chleb na zakwasie spożywany regularnie, każdego dnia może być traktowany niemal jak lekarstwo. Dzieje się tak za sprawą procesu fermentacji, która zachodzi podczas produkcji zakwasu. W tym właśnie momencie zostają zniszczone toksyny, związki pleśniowe oraz rakotwórcze. W procesie fermentacji następuje również dezaktywacja kwasu fitynowego, występującego w ziarnach. Udostępnij na facebooku Udostępnij na Twiterze.
Zaczyn ( zakwas ) na domowy chleb. Ma być kwaśny i wyraźny w smaku. Według mnie żur ma być postny. Jest podstawowa różnica pomiędzy tymi zupami, a mianowicie: barszcz biały powstaje na zakwasie z mąki PSZENNEJ, natomiast żurek na zakwasie z mąki ŻYTNIEJ.
Z kolei różnice, czy obie zupy są gotowane na wywarze z białej kiełbasy, wędzonki, itp. W sklepach można kupić chleby na zakwasie, chleby na zakwasie i drożdżach oraz na drożdżach. Obecnie większość piekarni zastępuje długotrwały i kosztowny proces wyrastania ciasta na zakwasie, znacznie szybszym, tańszym i prostszym wyrastaniem na drożdżach.
Jaka jest różnica dla kupujących? Który chleb wybrać? Zastosowanie samego zakwasu lub przygotowanie zaczynu zależne jest od danego przepisu na chleb.
Znawcy tematu twierdzą, że jest pewna różnica pomiędzy pieczeniem chleba na samym zakwasie, a pieczeniem na zaczynie. Zakwas czy zaczyn na chleb? Chleb pieczony na zaczynie powinien być bardziej spulchniony i mniej kwaskowaty, niż ten.
W ten sposób z pieczenia na pieczenie mamy zakwas coraz mocniejszy. Jak zrobić zakwas chlebowy. Potrzebne są do tego trzy składniki: mąka, woda i czas. Na początek radzę zrobić zakwas z mąki żytniej.
Dlatego często możemy spotkać się z nazwą barszcz biały, która prawdopodobnie pochodzi od zupy gotowanej na zakwasie z rośliny zwanej barszczem zwyczajnym. Tradycyjnie zakwas żuru robi się na mące żytniej, z kolei zakwas barszczu na mące pszenicznej. Różnice między zakwasem pszennym a żytnim.
W zasadzie różnicę widać już na zdjęciach. Jeśli chodzi o zapach, to są podobne, chociaż mam wrażenie, że pszenny jest troszkę „słodszy” i gdy jest głodny (przed dokarmieniem), to pachnie bardziej jabłkowo, a żytni octowo. Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni.
Jest to zakwas w 1 pszenny, wykonany z mąki pszennej razowej i wody. Metoda jego przygotowania jest niemal identyczna jak w przypadku zakwasu żytniego. Do przygotowania tego zakwasu potrzebne będą: Dzień I. Różnica tkwi oczywiście w rodzaju użytej mąki. I nie rozumiem czym się różni zakwas od zaczynu? To to samo tylko nazwa inna czy jest różnica?
Limonki zakwas to mieszanka mąki zwykle żytniej, chociaż może być też pszenna i wody. Taką mieszankę trzymasz w słoiku w lodówce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.