Gotowanie na parze nie jest wcale wynalazkiem ostatnich lat, od wieków znają je Chińczycy. To najzdrowszy sposób przygotowywania żywności. Produkty nie mają bowiem kontaktu z wodą, więc nie dochodzi do strat witamin i składników mineralnych. Nic więc dziwnego, że ta metoda przyrządzania posiłków od.
Do gotowania na parze należy wybierać tylko świeże warzywa.
Produkty nie mogą mieć żadnych skaz, ponieważ kawałek popsutego warzywa będzie miał intensywniejszy smak niż gdyby został ugotowany w zwykły sposób w wodzie. Dzięki urządzeniom do gotowania na parze – oszczędzisz czas i energię, zyskasz zdrowie i bardziej aromatyczne posiłki. Szybszy czas gotowania – gotuj równocześnie cały obiad. Pamiętaj, aby pokrywka dobrze przylegała do naczynia – w ten sposób osiągniesz wyższą. Zapomniana przez lata, dziś wraca do łask i cieszy się dużą popularnością.
Ten sposób gotowania wybierają osoby, które chcą zadbać o własne zdrowie oraz lubią cieszyć się naturalnym smakiem potraw. Specjaliści nie mają wątpliwości, że gotowanie na parze to najzdrowszy sposób przygotowywania potraw.
Gdy gotujesz na parze, nie dodawaj tłuszczu, a także nie sól (jeśli już, to minimalnie), para wydobywa bowiem zawartą w produktach sól. Podczas gotowania na parze temperatura sięga nawet 120°C (w wodzie 100°C), dlatego potrawy szybko są gotowe. Dzięki temu utrzymanie upragnionej, czyli szczupłej sylwetki może być łatwiejsze. Zdrowe odżywianie nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych potraw.
Ważne jest jak je przygotowujemy i doprawiamy. A jakby tego było jeszcze mało, nie potrzeba stać na garnkiem i mieszać ani obracać – proces jest całkowicie samoczynny! Wbrew powszechnym opiniom, na parze ugotować można wszystko poza grzybami, które tracą zbyt dużo wody. Jest jednak oczywiście kilka zasa których warto przestrzegać, aby w pełni wykorzystać dobroczynność.
Potrawy gotowane na parze nie są tak ciężkie jak dania smażone, dlatego też rzadziej stają się przyczyną zgagi, niestrawności czy wzdęć. Czy smażenie jest zdrowe? Nie, smażenie nie jest zdrowe i dużo lepiej zdecydować się na: gotowanie na parze, gotowanie, pieczenie, duszenie. Wszystko oczywiście najlepiej czynić z minimalną ilością tłuszczu (lub w ogóle zrezygnować z dodatku wyizolowanego tłuszczu). Zalety gotowania na parze.
Produkty nie tracą naturalnego aromatu, a ich smak jest o wiele intensywniejszy niż tych gotowanych tradycyjnie, nie trzeba więc ich solić ani. Sprawdź, dlaczego warto kupić ryżowar. Urządzenie świetnie sprawdzi się latem, kiedy nie chcemy, aby w kuchni było gorąco od pary unoszącej się nad kuchenką.
Surowce gotowane na parze nie są poddawane działaniu bardzo wysokich temperatur, co umożliwia zachowanie większej liczby składników mineralnych i witamin. Wybierz garnek, wkład lub sitko. Nie trzeba mieć jednak dużego parowaru, żeby zrobić soczystego łososia na parze, ugotować jędrne różyczki brokułów, a nawet zrobić gołąbki.
Zdrowe gotowanie z Beaba Babycook – przepisy na dynię z gotowaniem na parze. Trwa sezon na dynię, a dynia to jeden z najlepszych składników posiłków dla dzieci. Zawiera antyoksydanty i jest bogatym źródłem beta-karotenu, na dodatek nadaje potrawom przepiękny pomarańczowy kolor.
Warto korzystać z jej dobrodziejstw jak najwięcej. Dietetyczne przepisy na dania na parze są niejednokrotnie o wiele prostsze w realizacji niż klasyczne przepisy, a obiady dużo zdrowsze. Pierś z kurczaka wystarczy natrzeć przyprawami i gotować w parowarze około minut. Uznawana za najzdrowszą z technik przygotowywania posiłków, ze względu na to, że pozwala zachować maksymalną ilość składników pokarmowych w gotowanej potrawie. Pokarm umieszczamy nad gotującą się wodą w specjalnej wkładce bądź koszyczku i na krótki czas przykrywamy przykrywką.
Pojawia się jednak dylemat, jakie garnki do gotowania na parze będą najlepsze – garczek na kuchenkę czy elektryczny garnek parowy? Jeśli już chcemy gotować, to najlepiej na parze, w specjalnym parowarze lub na zwykłym sitku ustawionym (pod przykrywką) na garnku z gotującą się wodą. Tak przyrządzone potrawy - zwłaszcza warzywa - będą miały naturalny, wyrazisty smak, często nie wymagający podkreślenia żadnymi przyprawami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.