wtorek, 16 kwietnia 2019

Kiszenie kapusty przepisy

Im dłużej będziemy ją kisić, tym będzie kwaśniejsza. Kiedy kwaszona kapusta osiągnie odpowiedni smak (maksymalnie po 9-dniach), stawiamy ją w chłodnym miejscu (o temperaturze ok. 5-st.


C), aby się nie przekwasiła – to spowolni proces fermentacji. Zobacz porady i przepisy na temat kiszenia kapusty! Zrobiona w domu jest najlepsza, poza tym masz gwarancję, że nie zawiera cukru i octu. Jak domowym sposobem kisić kapustę?


Podajemy przepis podstawowy na kiszoną kapustę.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu przepis na kiszenie kapusty był rodzinną tajemnicą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dziś kapusta kiszona jest kupowana najczęściej w sklepach. Niestety w wielu przypadkach jest ona sztucznie kwaszona kwaskiem cytrynowym lub octem, dlatego warto pokusić się o samodzielne przygotowanie kapusty tradycyjnymi metodami.


Domowa kiszona kapusta Często pytacie mnie jak kisić kapustę i czy domowa kiszona kapusta jest zdrowsza od tej, którą można kupić w sklepach. Uważam, że tak i zdecydowanie raz jeszcze tak! Kiszenie kapusty w domu: instrukcja krok po kroku.


Poszatkuj kapustę i marchew. W dużej misce wymieszaj kapustę, marchew, sól i kminek.

Przełóż do słoików i dobrze dociśnij. Przykryj i dociśnij w taki sposób, aby kapusta była zakryta sokiem. Wystarczy dodać starte jabłko, cebulę, oliwę lub olej, doprawić pieprzem i gotowe!


Do kiszenia kapusty potrzebna jest tylko kapusta i sól :-) Bardzo wskazanym dodatkiem jest marchewka. Jaka kapusta do kiszenia? Najlepiej do kiszenia nadają się kapusty późnych odmian.


Można również kisić kapustę czerwoną. Uwielbiam takie wpisy! Na facebooku od kilku dni piszę ciągle o tym, że kapusta kiszona pojawia się na naszym stole zaskakująco często. A to za sprawą moich tegorocznych przetworów. Sprawdzony przepis na kiszoną kapustę sprawi, że po zdrową i smaczną kiszonkę będziesz mógł sięgać przez cały rok.


Wystarczy odpowiednio dobrane warzywo, właściwa proporcja soli, przyprawy i czas. Dowiedz się, ile soli jest potrzebne do kiszenia kapusty, czym ją doprawić i ile trwa proces fermentacji. Kiedyś, jak kisiłam to dodawałam do niej dodatkową marchew tartą ( kg. na kg. kapusty) i liście laurowe-pół paczki. Tradycyjny przepis można wykorzystać także do tego, by ukisić kapustę w słoikach. To świetne rozwiązanie na zimę, ale można także przygotować pojedynczą porcję kapusty, na przykład kiedy zostanie kawałek główki z obiadu.


Przepis na domową kapustę kiszoną.

Proces kiszenia kapusty kojarzyłam z wielkim przedsięwzięciem, kaloszami, piwnicą i wielkim ugniataniem. No i przede wszystkim beczką. Klimatyczną, wielką dębową.


Dlatego za kiszenie się nie brałam aż… Szymon powiedział że może będzie kisił. W plastikowej beczce jakiej używam. To jak kapusta będzie smakowała zależy od ilości i różnorodności przypraw, a także od dokładności ubijania i sposobu przechowywania. Jak kisić kapustę w beczce? Kapustę kiszoną użyjemy m. Ponownie nabieramy kapustę, ubijamy, przekładamy.


Czynność powtarzamy. Na koniec ręką ugniatamy kapustę w naczyniu do kiszenia, przykrywamy talerzykiem i obciążamy talerzyk. Ważne jest aby cała kapusta była przykryta płynem. Czerwoną kapustę obrać z wierzchnich liści, opłukać, osuszyć i poszatkować (taką ilość kapusty najlepiej szatkować mechanicznie).


Do dużej miski, garnka lub wiaderka przełożyć część poszatkowanej kapusty, dodać szczyptę soli, cukru i kminku. Pamiętajcie jednak, że kapusta kiszona czerwona czy biała, poddana obróbce termicznej, straci potem w czasie gotowania swoje cenne wartości odżywcze. Zwłaszcza gdy bigos, zgodnie z klasycznym podejściem, będzie gotowany przez trzy dni, za każdym razem po leżakowaniu na mrozie. Zaloguj się aby zapamiętywać przepisy.


Surówka z kapusty z chili i kuminem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty