piątek, 20 września 2019

Rodzaje pstrąga

Pstrąg – zwyczajowa nazwa kilku gatunków drapieżnych ryb z rodziny łososiowatych (Salmonidae), zasiedlających słodkie wody o bystrym prądzie, zwłaszcza górne odcinki rzek. Grupa ta obejmuje blisko spokrewnione gatunki i podgatunki ryb katadromicznych i anadromicznych, mające oliwkowobrunatny grzbiet, boki złotawe z czarnymi plamkami i srebrzysty brzuch. Pstrąg potokowy (Salmo trutta m.fario) – ryba z rodziny łososiowatych (Salmonidae), należąca do gatunku Salmo trutta, ekologiczna odmiana troci atlantyckiej (S. t. trutta) przystosowana do życia wyłącznie w wodach słodkich. Pstrąg musi mieć szkliste oczy i czerwone skrzela. Zielonkawym odcieniem łusek nie należy się zrażać, bo to naturalne barwy ryby.


Polecamy również ciekawe przepisy na dania z pstrągów: Pstrąg faszerowany z orzechami, Najlepsze przepisy na dania z pstrąga orazPstrąg w sosie winogronowym.

Produkcja pstrąga tęczowego na skalę przemysłową w Polsce, rozpoczęła się w latach ubiegłego wieku. Pstrąg tęczowy jest rybą o wysokich wymaganiach środowiskowych, dlatego każdemu hodowcy zależy na dostarczeniu jak najlepszej jakości wody do swojego obiektu. Pstrąg najbardziej lubi czyste rzeki i górskie strumienie. Spośród licznych gatunków w Polsce występuje pstrąg potokowy, źródlany i najbardziej dostępny na naszym rynku tęczowy, hodowany w gospodarstwach rybnych. Jak kupić dobrego pstrąga?


Najlepiej wybierać ryby niewielkie, do dag (stanowią porcję dla jednej osoby). Pstrąg pieczony czy gotowany to propozycja zarówno lekkostrawna, jak i bardzo zdrowa, choć nie ma się co dziwić, że wielu z nas wybiera też wyśmienite chrupiące mięso z pstrąga smażonego na patelni. Pstrąg to dobry pomysł zarówno na obia jak i wigilię.


Najczęściej przekrój stawu jest klinowaty, u dołu węższy, u góry grobli szerszy.

Stawy mogą być wybetonowane, wtedy na dno wsypywany jest żwir lub piasek oraz wykopane bezpośrednio w ziemi. Pstrąg tęczowy - lub potocznie Pstrąg łososiowy - to gatunek drapieżnej ryby z rodziny łososiowatych. Występował pierwotnie na terenie zlewisk Oceanu Spokojnego w Ameryce Północnej oraz Azji - w rzekach, jeziorach oraz przybrzeżnych wodach morskich.


Aktualnie introdukowany w ponad państwach na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W pozostałych wodach -do cm. Brak wymiaru ochronnego dla pstrąga tęczowego. Atlas ryb tworzony jest przez wędkarzy i dla wędkarzy, a zatem skupiamy się na tym co z wędkarskiego punktu widzenia jest najbardziej interesujące, czyli przekazania ważnej wiedzy, która będzie służyć pomocą wędkarzom w łowieniu ryby o jakich wielu z nas marzy.


Lista gatunków oraz opisy ryb i porady dla wędkarzy. Ryby - zmiennocieplne kręgowce wodne, jedne z przedstawiceli. Rodzaje pstrąg Pstrąg tęczowy zmiennej wielkości ryb słodkowodnych żyjących w jeziorach, rzekach i strumieniach Ameryki Północnej, Europy i północnej Azji.


Tych ryb zimnowodnych jeść owady wodne caddis leci, ważki i kamień leci. W naszym kraju spotkać można trzy rodzaje pstrąga : 1. Pstrąg tęczowy – jego ciało może mieć do 60cm a czasami nawet do 145cm, waga mniejszych osobników może wynosić od 4-5kg a większych nawet do 23kg. Ten gatunek pstrąga ma srebrne boki i grzbiet koloru niebieskoszarego lub zielonoszarego a na całym ciele czarne plamki. Pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis) - to ryba niezwykle odporna.


Zamieszkuje mocno natlenione zimne rzeki i potoki górskie, jest rybą o wiele mniej płochliwą od pstrąga potokowego i nie wymaga tak jak pstrąg potokowy kryjówek, dlatego nie przeszkadza źródlakom melioracja rzek. Pstrągi uderzają w różnorakie rodzaje przynęt, ale chcąc złapać duży okaz musisz użyć małego woblera lub na prawdę dużej muchy. Lipień – uważa Anna – to typowa ryba, zadowalająca się muchą typu go, wyskakuje ponad powierzchnie, zerując niezależnie od stanu pogody i wiatru.


Po spełnieniu wszelkich wymagań prawnych i wyborze miejsca nadchodzi czas na wykopanie zbiornika – warto wówczas wynająć koparkę.

Następnie ważne jest, by umocnić dno i wykonać groblę, czyli wał ziemny utrzymujący wodę – grobla zależna jest od rodzaju i głębokości stawu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty