U osób z akrofobią w sytuacjach wywołujących lęk pojawiają się zarówno symptomy fizyczne, jak i psychologiczne. Typowe objawy lęku wysokości to przyspieszony oddech, zawroty głowy, oszołomienie, nadmierne pocenie, napięcie mięśni, drżenie kończyn, przyspieszenie tętna, palpitacja serca, skurcze żołądka, nudności, bóle głowy. Dotyczy on tylko rzeczywistego przebywania wiele metrów nad poziomem morza, więc osoba na niego cierpiąca nie odczuwa dyskomfortu, na przykład grając w gry komputerowe.
Akrofobia zależnie od przypadku może pojawić się na przykład przed skokiem na bungee albo nawet przed. Moim zdaniem z lękiem wysokości trzeba walczyć, bo to trochę przeszkadza w życiu. Boisz się latać samolotem, po górach też nie pochodzisz.
Nieraz ludzie nawet się przez most boją przejść jak jest wyżej zwieszony. Małymi krokami trzeba to w sobie przezwyciężać np. Stąd też naturalnie pojawiają się pytania: jak pokonać lęk wysokości i czy jest to w ogóle możliwe?
Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby walki z lękiem wysokości. Akrofobia, zwana potocznie lękiem wysokości, dotyka na co dzień wielu ludzi. Sprawia, że dana osoba czuje się niepewnie i ma zawroty głowy ilekroć znajduje się w położonym wysoko miejscu.
Przezwyciężenie lęku wysokości jest z początku sprawą trudną. Jednak dzięki pomocy i determinacji, można lęk ten pokonać.
Innym terminem, którym określany jest ten problem, jest akrofobia – wywodzi się on z połączenia dwóch greckich słów: akros, rozumianego jako szczyt lub wierzchołek, oraz phobos, tłumaczonego jako strach. Jak widać źródła lęku wysokości są do tej pory nieznane i pozostają raczej w sferze spekulacji niż pewnych danych potwierdzonych naukowo. Człowiek cierpiący na akrofobię unika wszelkich miejsc, w których mógłby zacząć się bać. Bogiem, tłokiem, zapachami, liczbą 1 ostrymi przedmiotami. Lęk wysokości - jak radzić sobie z akrofobią?
Wielu ludzi odczuwa lęk w konfrontacji z niektórymi bodźcami, jednak w rzeczywistości fobie dotykają nie więcej niż populacji. Jesteś zaniepokojony, nawet jeśli wiesz, że nie ma się czego obawiać? Nie możesz przestać się martwić, a Twoje obawy rujnują Ci życie? Jak pokonać lęk, krok po kroku (ćwiczenia) cz.
Odwaga nie polega na braku lęku, Ale na umiejętności działania mimo niego. W poniższym artykule znajdziesz kilka ćwiczeń, dzięki którym będziesz mógł przepracować swoje obawy. Lęki są częścią świata, w którym żyjemy. Mam lęk wysokości z lękiem przestrzeni.
Chciałbym to pokonać ,lecz nie wiem od czego zacząć? Podczas gdy znajduję się na wysokim moście, czy mam gdzieś wysoko wejść, ogarnia mnie strach i ciągnie mnie w dół ( tak jak bym chciał wyskoczyć). Przed bezpośrednią konfrontacją z jakimkolwiek wydarzeniem wywołującego strach, istnieje pośredni poziom, który pozwoli podzielić. Nazwa ta wywodzi się z języka starogreckiego, gdzie ἄκρος, czyli jakoby pierwszy jej człon, oznacza „szczyt”.
Lęk ten dotyczy zarówno przebywania na wysokościach, jak i samej możliwości spadnięcia.
Mój lęk wysokości mnie zaskoczył. Pojawił się ot tak, nie wiadomo skąd i już ze mną pozostał. Od jakiegoś czasu kuszą mnie aktywności, które pomagają mi z nim walczyć. Jakaś via ferrata, przejście przez wiszący most na trasie Caminito del Rey czy wdrapanie się na Angel Landing w USA.
Pacjent ma myśli, lęki i pragnienia, że był zaniepokojony, ale trudne do radzenia sobie z nimi. Fobie związane z wysokości, może pojawić się w wyniku silnego wstrząsu psychicznego poniósł niedawno. Objawy lęku wysokości.
Osoby borykające się z lękiem wysokości, nawet na samą myśl o przebywaniu na dużych wysokościach, odczuwają negatywne emocje. Przebywanie na nich, a także ewentualna możliwość spadnięcia, choć niekiedy irracjonalna, wiąże się z szeregiem objawów charakterystycznych dla fobii. To zaburzenie lękowe, cechujące się odczuwaniem lęku, gdy znajdujemy się na wysokości lub otwartej przestrzeni. Wielu z nas miewa takie lęki, aczkolwiek nasilony, przybiera postać fobii. Zwana jest ona akrofobią.
Skąd się bierze, jak się objawia oraz czy można ją leczyć? Unikanie – może ono dotyczyć wielu różnych płaszczyzn, zarówno towarzyskich (lęk przed zwróceniem na siebie uwagi czy też lęk przed upokorzeniem), informacyjnych (unikanie trudnych informacji), jak również bardziej ogólnych (np. związanych z lękiem przestrzeni lub lękiem związanym z samymi konsekwencjami zamartwiania się). Także pewne drobne z pozoru zabiegi, które dają poczucie bezpieczeństwa, jak noszenie przy sobie leków, substancji zapachowych działających kojąco, małych karteczek z myślami mającymi poprawić nastrój czy też numeru telefonu lekarza, mogą pomóc uporać się z sytuacjami rodzącymi lęk.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.