piątek, 9 lutego 2018

Historia kawy

Niedobory kawy nie zniknęły w okresie PRL-u, stając się ważnym problemem społecznym. Kawa stała się niezbędnym elementem życia biurowego, szczególnie po wprowadzeniu w latach 60. Warszawie przepisu o rozpoczynaniu pracy o godzinie szóstej. Jedna z najstarszych opowiada o młodym pasterzu z Etiopii, który około 8roku naszej ery, zauważył, że jego kozy po zjedzeniu pewnej odmiany jagód są szczególnie ożywione.


HISTORIA KAWY - Odkryj wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o kawie - od jej historii po hodowców, którzy ją uprawiają.

Owoce kawy podobne do wiśni zbierano również w południowo – zachodniej Abisynii. Nazwę swą (etymologiczną) wzięła kawa od starego arabskiego słowa „gahwa” lub „kahwa” co znaczy usuwający zmęczenie (siła). Tak wygląda kawa jeszcze zanim zamieni się ciemnobrązowe ziarna.


Prawdziwa historia kawy pod postacią naparu sporządzonego z palonych, a następnie mielonych ziaren kawowca, zaczyna się dopiero w XIII-XIV wieku naszej ery i jest ściśle związana z kupcami arabskimi, czyli jednymi z najlepszych biznesmenów dawnych czasów. Historia kawy sięga odległych wieków, a na przestrzeni tych lat podziało się mnóstwo! Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka.


Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji.

W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki. Dlaczego ten szatański napój jest tak dobry? Musimy go ochrzcić – tak o kawie powiedział papież Klemens VIII cztery wieki temu. Dziś niektórzy uważają, że nie ma Jezusa bez kawy. Kawa od rana, czyli krótka historia kawy Kawa jaką znasz – kawa w ziarnach lub mielona, którą kupujesz, by zaparzyć w domu – wytwarzana jest z owoców drzewa lub krzewu kawowca.


Pochodzi z Afryki i Azji. Tyle, że aż można wyodrębnić konkretne okresy i punkty zwrotne. Uważa się, że najstarszym ludem, który poznał kawę byli Oromo, zamieszkujący dzisiejszą prowincję Kaffa w Etiopii. Wiele jest legend o odkrywcy kawy. Jedne mówią o pasterzu kóz, inne o derwiszu albo szejku z Jemenu.


Wspólnym motywem jest przypatrywanie się pobudzonym kozom i spostrzeżenie, że spożywają one owoce. Znają ją wszyscy, od pokoleń. Ta delikatna kawa zbożowa, złożona w 1 z naturalnych składników, podbiła serca nie tylko w Polsce, ale również zdobyła uznanie w innych krajach świata. Oczywiście, że tak – i jest to naprawdę znakomita kawa! Niewiele osób kojarzy ten azjatycki kraj z kawą, a jednak ma ona tam długą historię i, co równie ważne, świetne warunki do uprawy.


Od początku wzbudzała wiele kontrowersji, jedni chętnie po nią sięgali kiedy inni podchodzili do niej z dystansem.

W dzisiejszych czasach traktujemy kawę jako dobro powszechnie dostępne. Mamy też ogromne możliwości jeśli chodzi o wybór ziaren, a także samą formę parzenia, czy też podawania kawy. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jakie były początki kawy w Polsce?


Sięgają one XVII wieku i zaczynają się od tego, że kawa nie budziła wielkiego entuzjazmu, a nawet była uznawana za. W Polsce kawa Jacobs należy do najlepiej rozpoznawalnych marek kawy. Mało jednak kto wie, że historia herbaty jest owiana wieloma tajemnicami. Początków szukać trzeba oczywiście w Państwie Środka, czyli Chinach.


Z pierwszym parzeniem liści herbaty związanych jest wiele historii i legend. Oferuje treści związane z historią, nauką, kulturą i sztuką. Polski Portal Historyczny Historia.


To jedno z największych i najbardziej wszechstronnych źródeł wiedzy o polskiej historii, prezentujące artykuły dotyczące historii w układzie epok i tematów, a także forum i autorskie blogi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty