UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające. Z czego jest zrobiony plastik? To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać.
Plastik to jest raczej określenie potoczne. Z chemicznego punktu widzenia są to materiały składające się z syntetycznych polimerów. Powstają one w wyniku polimeryzacji (reakcja, w wyniku której związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej zwane monomerami reagują same ze sobą tworząc polimer).
PLASTIK - popularne określenie TWORZYWA SZTUCZEGO, też masa plastyczna. Jak powstaje butelka PET? Najpopularniejszą formą wykorzystania tworzywa sztucznego PET są butelki na napoje, a czy wiecie jak wygląda proces ich produkcji? Znalazło zastosowanie m. Każdego dnia otaczani jesteśmy mnóstwem rzeczy wykonanych z plastiku.
Można nawet powiedzieć, że jesteśmy uzależnieni do tego tworzywa. Nie każdy plastik jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, jednak warto wiedzieć, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością, a których lepiej w ogóle unikać. Zobaczcie jak powstają opakowania wielokrotnego użytku wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie przemysłu.
Potem następuje rozdrabnianie, mycie, a następnie prasowanie i rozgrzewanie.
Z tak przygotowanej masy powstaje granulat - półprodukt do wyrobu nowej folii. Do produkcji tworzyw sztucznych wykorzystuje się frakcje ropy naftowej, głównie naftę. Polimeryzacja polega na łączeniu wielu tysięcy cząsteczek monomerów w gigantyczne polimery.
Może się on nieco różnić w zależności od tego, z czego jest plastik oraz jakich dokładnie typów surowców, użyto do jego produkcji. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż trwa to bardzo długo i odciska duże piętno, na naszym środowisku. Czy jego produkcja również szkodzi?
Szkodliwy czy pożyteczny? Ze starych tetrapaków (opakowań po sokach czy mleku, z którymi często nie wiadomo co zrobić – czy zakwalifikować je jako plastik czy jako karton) – można wyplatać kosze niczym z wikliny. Kto wie, z czego powstała stojąca na rondzie w Warszawie palma?
Syntetyki, plastik, folia i tym podobne już na zawsze będą obecne w naszym życiu. Trudno z nich zrezygnować, mając na uwadze wygodę płynącą z ich stosowania. Jednak okazuje się, że te przedmioty z którymi jest nam dane obcować każdego dnia, negatywnie wpływają na zdrowie, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Czy potraficie wyobrazić sobie nasze życie bez plastiku? Ludzie na Ziemi zużywają go ponad 3milionów ton rocznie i liczba ta stale rośnie!
Ale czy właściwie wiemy z czego powstaje plastik, kiedy go wynaleziono i dlaczego? W tej książce znajdziecie nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też porady jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak. Wszyscy korzystamy z nich niemal codziennie. Z ich badań nie dowiemy się, skąd konkretnie bierze się ten plastik, z czego się składa i jak – albo czy – wpływa na nasze zdrowie.
Ta wyjątkowość sprawia.
Mam butelkę z filtrem węglowym. Pijesz na surowo, gotujesz np. Znajduje się w każdym mieszkaniu, wypełnia koszyki z zakupami, zalega w przydrożnych rowach, a w końcu trafia do mórz i oceanów, skąd wraca jako „składnik” żywności.
Dlaczego tak jest i ile plastiku krąży obecnie w ekosystemie? Tworzywa syntetyczne są wszędzie. Swoją drogą mało kto wie z czego się wytwarza plastik.
Kiedyś zadawałem znajomym pytania typu: Jesteś w średniowieczu ze swoją teraźniejszą wiedzą jak zrobisz plastik , żarówkę , lampe , wytworzysz prąd itp.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.