Prawidłowe ułożenie sztućców na stole. Chcecie zaskoczyć najbliższych i przygotować uroczysty obia z perfekcyjnie przygotowanym stołem? Jak udekorować go kwiatami, już wiecie Następny krok to zastawa.
Oto nasz krótki, ale bardzo treściwy poradnik. Pamiętaj, że poprawne ułożenie sztućców przy stole zależy od rodzaju i liczby dań, które zaserwujesz.
Nawet, gdy musisz wykorzystać wszystkie typy sztućców (co rzadko się zdarza), to i tak nie układaj ich wszystkich naraz! Na początku, przy talerzu powinny znaleźć się te podstawowe typy – do przystawki, do zupy, do dania. Jak poprawnie ułożyć sztućce na stole? Jednym z największych błędów w ułożeniu sztućców na stole jest kładzenie noża ostrzem skierowanym w prawo orz widelczyka do ciasta, który skierowany jest trzonkiem w prawo. Niewłaściwe jest również położenie wszystkich sztućców, po jednej stronie talerza – na serwetce.
Spotkania biznesowe w restauracjach to istotna część zawodowego życia. Jednak spożywanie posiłków na siedząco, zwłaszcza w wystawnych lokalach, może być dla wielu z nas kłopotliwe. Często nie wiadomo, którego widelca użyć lub jak odłożyć sztućce, by kelner nie zabrał niedokończonego jedzenia.
Ułożenie sztućców na stole Sztućce należy układać według kolejności podawanych dań. Do zupy podanej w filiżankach właściwsze będą łyżki deserowe - nieco większe od łyżeczki do herbaty. Z tego co wiem obie wersje są poprawne i ułożenie sztućców zależy od przyjętego stylu. Jeśli na eleganckim przyjęciu.
Sztućce bowiem można układać, nakrywając do stołu, koło talerza zarówno ząbkami do góry (sposób angielski), jak i ząbkami do dołu – skierowane do obrusa (sposób francuski). Układ sztućców na talerzu ma swoją symbolikę. Na co dzień sama korzystam tylko z dwóch ułożeń- przerwa i skończyłam, a informacją zwrotną oraz ewentualnym napiwkiem informuję kelnera o zadowoleniu z dania.
Kolejność ułożenia sztućców jest zawsze taka sama jak kolejność podawanych dań. Zatem jeśli najpierw podane zostaną przekąski to sztućce do nich powinny znaleźć się na samym skraju - będą one używane jako pierwsze. Kolejnym daniem jest zupa, zatem sztućce do zupy (w tym przypadku jeden - łyżka) powinien leżeć w. Jak ułożyć sztućce na talerzu w trakcie posiłku i po jego zakończeniu, co oznaczają poszczególne ułożenia i dlaczego powinni je znać kelnerzy? Dziś trochę przydatnej wiedzy z zakresu etykiety przy stole. Co oznaczają poszczególne sposoby ułożenia sztućców na talerzu?
Na tej stronie sprawdzisz, czy pisownia sztućcy jest poprawna. Popularne zapytania prowadzące do tej strony: jak się pisze sztućcy, poprawna pisownia sztućcy. To, jak ułożyć sztućce, jest ważną kwestią świadczącą o znajomości zasad dobrego wychowania.
Ale na stole znajdują się też naczynia, szklanki, kieliszki i oczywiście dekoracje. Używając poprawnie sztućców w restauracji nie narażamy się na popełnienie gafy oraz dajemy jasne znaki kelnerowi czy jedzenie zostało już zakończone, czy też nie. Warto więc poznać proste zasady użytkowania sztuców oraz reguły poprawnego nakrywania do stołu. Takie ułożenie sztućców informuje, że jeszcze nie rozpoczęliśmy posiłku. Ustawiając sztućce w ten sposób pokazujesz, że danie bardzo ci smakowało.
Nie trzymaj sztućców zbyt blisko główek lub ostrza. Nie wymachuj sztućcami podczas rozmowy. Podczas przerwy w jedzeniu widelec ułóż na talerzu na godzinę nóż na 5. Absolutnie zabrania się skrobania po talerzu oraz nabierania zbyt dużych kęsów dań.
Po skończonym posiłku sztućce należy ułożyć równolegle na godzinę 5. Przerwa w jedzeniu. Istnieje zasada, która mówi o tym, że nóż i widelec raz oderwane od stołu nigdy więcej nie powinny go dotykać. Zwykle się nad tym nie zastanawiamy i zwyczajnie jemy w pośpiechu i byle jak.
Zobacz, jak ułożyć nakrycie w wigilię. W święta powinno być jednak. Prostopadłe w oddaleniu mówią o chwilowej przerwie w trakcie jedzenia, dodatkowo skrzyżowane świadczą o prośbie niezabierania pustego talerza (możliwość dokładki), natomiast ułożone razem równolegle tak, by wskazywały godzinę piątą, oznaczają zakończenie konsumpcji.
Poprawne i estetyczne nakrycie stołu to bardzo ważna sprawa. Potrawy wówczas smakują zdecydowanie lepiej, a goście czują uroczysty charakter posiłku. Podstawą dobrze nakrytego stołu jest oczywiście obrus.
Ale poza czystym obrusem równie ważne jest odpowiednie rozmieszczenie talerzy i sztućców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.