Już od wieków palone i zmielone ziarna kawowca pobudzają i dogadzają! Ale jak dobrze zaparzyć aromatyczną kawę? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ale są za to różne metody parzenia kawy.
Tradycyjnie parzona kawa w ekspresie, włoski napój z kawiarki, kawa po turecku przygotowana w tygielku czy inne, alternatywne sposoby. Kawa to zdecydowanie mój ulubiony napój!
Na dworze panują niemiłosierne upały i wszyscy szukamy sposobu na przyjemne ochłodzenie. Postanowiłem podzielić się z Wami moją metodą na gorące dni: cold brew coffee, czyli kawa „parzona” na zimno. Dlaczego wyraz „parzona” jest w cudzysłowie? Otóż… do takiej kawy używa się tylko i wyłącznie zimnej wody. Kawa jest tak uniwersalna, że może być przyrządzana i podawana na różne sposoby.
Palenie ziaren wydobywa jej aromat, a parzenie podkreśla walory smakowe. Kawa parzona pita za czasów Ludwika XIV została wzbogacona o cukier, a późniejsze lata zaowocowały innymi urozmaiceniami, takimi jak mleko czy alkohol.
Popularyzację kawy w. Kawa parzona, czyli fusy zalane wodą, też nie jest obojętna dla naszego organizmu, ale z innego powodu. Ponieważ fusy swobodnie pływają w filiżance, tworzy się zawiesina, która podrażnia żołądek i wątrobę. Szczególnie szkodliwe jest picie takiej kawy na czczo, bo może powodować wrzody żołądka. Parzenie tradycyjne to nic innego jak przygotowanie popularnie nazywanej kawy zalewajki Chyba nie ma żadnego prostszego sposobu na przygotowanie kawy w domowym zaciszu.
Wystarczy wsypać dwie łyżeczki odpowiednio zmielonej kawy do szklanki lub filiżanki i zalać wrzątkiem, a gdy fusy już opadną na dno nasza kawa parzona jest gotowa. Jak zaparzyć dobrą kawę w domu? Z myślą o tych, którzy lubią kawę parzoną, czarną, a więc bez dodatków, z myślą o tych, którzy cenią sobie kawę sama w sobie, bez mleka, cukru, sosów czy syropów.
Dzisiejszy wpis to przegląd kilku najpopularniejszych metod parzenia kawy, wraz z krótką charakterystyką. Na pewno najpierw padnie pytanie – czym, do cholery, są alternatywy? Jak sama nazwa wskazuje jest naturalna. Jednak zawiera więcej kofeiny niż kawa rozpuszczalna. Ponadto parzona w sposób turecki zawiera niezdrowe związki eteryczne i substancje drażniąc, które w dużych ilościach są szkodliwe.
Prawdziwa kawa po turecku to niezapomniany, głęboki smak, który nie ma nic wspólnego z kawą mieloną zalewaną wrzątkiem w kubku czy filiżance, jaką pijamy na co dzień… Czy wiesz, jak zaparzyć prawdziwą kawę po turecku z tygielka? Przygotowanie napoju nie jest wcale trudne, ale wymaga zaangażowania.
Co do kawy rozum podpowiada że należy ufać temu co widzimy oczami. Czyli kawa rozpuszczalna jest zbiorem hmm , czegoś co jak zapewnia producent jest kawą. Na dobrą sprawę należałoby zaufać producentowi.
Ja nie wierzę ,choć kawę rozpuszczalną piję. Dużo pewniejszym produktem jest kawa naturalna, zwłaszcza niemielona. Poznaj sposoby parzenia kawy. Smak, aromat i moc naparu z ziaren kawy zależą nie tylko od jakości mieszanki kawy, ale też od sposobu parzenia kawy.
Autor Zdjęcia: photos. Espresso, kawa po turecku, a może amerykańska? Tak przyrządzona mała czarna zachwyca zupełnie innym smakiem, niż tradycyjna.
Warto, bo kawa parzona na zimno stawia na nogi lepiej, niż ta zalewana wrzątkiem. Cold brew bez problemu można zrobić samodzielnie w domu. Jak już wsypiecie zmieloną kawę do zbiorniczka to należy ją wyrównać.
Możecie to zrobić palcem, delikatnie łyżeczką bądź opukując palcem ścianki zbiornika. Odradzałbym ubijanie kawy które może spowodować, że kawa będzie stawiała zbyt duży opór wodzie i gotowy napar będzie najzwyczajniej gorzki. Co sposobu parzenia kawy w kawiarce to również czasami stosuję ten trik z zagotowaną już wodą, ale to tylko wtedy gdy mi się spieszy, bo standardowo kawa parzy mi się ok. Tak jak napisała Ewlyn, rączka mi się nie nagrzewa, czyli wychodzi na to, że tworzywo jest pod tym względem lepsze od gumy.
Kawa musi mieć pewną kwasowość (co nie oznacza, że musi być kwaśna!), musi się w niej czuć pewną goryczkę, która wynika z procesu palenia, a na końcu musi być odczuwalna na podniebieniu, nie może przepływać jak woda. Dobra kawa oscyluje więc pomiędzy słodyczą, gorzkością i kwasowością, ale nie jest sama z siebie ani.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.