Gdy w domu pojawia się nadmiar pieczywa, z powodzeniem możesz go zamrozić. Sposób ten zastosujesz także w czasie świąt, gdy dostęp do świeżego pieczywa jest ograniczony, a codziennie masz ochotę rozkoszować się świeżym chlebem. Teoretycznie można do każdego chleba zaczynać zakwas od nowa, tzn.
Jest to jednak strata czasu i marnotrawstwo. Już dawno zorientowano się, że im starszy zakwas, tym bardziej stabilny i odporny na zniszczenie. Durszlak Bułki Żytnie na Zakwasie.
Czy można wspierać się drożdżami robiąc chleb na zakwasie? Najlepiej używać drożdży suchych. Czy mogę zrobić chleb bezglutenowy na zakwasie? Zrób zakwas na bazie. Kamila: Tak, nie ma problemu.
Dodane przez kryska w: Tylko o kuchni. Zakwas powinien mieć odpowiednią siłę po ok. Można wtedy upiec na nim chleb.
Co może się dziać z zakwasem? Zachodzią w nim bowiem rekacje fermentacji, których produktami są rozmaite lotne substancje chemiczne, takie jak kwas octowy czy aceton. Dotychczas pieklam chleby i bulki na drozdzach. Zamierzam sama zrobic po raz pierwszy w zyciu zakwas na chleb. Który chleb wybrać?
Czy jak w przepisie na chleb jest zakwas z innego typu mąki niż aktualnie posiadam, to stosować masę zakwasu do 1? Tak, można piec na zakwasie żytnim i łączyć z każdą inną mąką, tak. Za najprostszy do przygotowania uważa się zakwas żytni. Pieczenie takiego chleba w domu stanowi wielką przyjemność.
Chleb na zakwasie ma niższy indeks glikemiczny od chleba drożdżowego. No i nie przesadzajmy zich ilością! W zwykłej temperaturze pokojowej, e będzie musiało być podawane co 6-godzin, w przeciwnym razie będzie nadtlenek. Chleby na zakwasie próbowałam już przechowywać w pojemnikach, workach lnianych i owinięte ściereczkę, ale za każdym razem jest to samo – chleb nieruszony (cały bochenek) lub w miejscach nieścinanych jest „jak nowy”, ale jak tylko odkroję kromkę, to powierzchnia cięcia wysycha. Na początku chleb z niego wyrastał jak na drożdżach (tyle, że wolniej).
Od jakiś m-cy chleb z tym zakwasem nie wytasta. Stosując tę metodę przede wszystkim bardzo szybko otrzymujemy gotowy do użycia zakwas, w zasadzie następnego dnia od nastawienia można już piec na nim chleb. Czasem może pachnieć nawet acetonem ale nie jest to oznaką zepsucia.
Trzeciego dnia zakwas pracuje już w miarę stabilnie i według niektórych już można piec na nim chleb. Ja sugeruję jednak poczekać do lub dnia – zakwas będzie już wtedy na pewno dojrzały i chleb powinien się udać bez problemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.