środa, 17 stycznia 2018

Czy można samemu podłączyć kuchenkę gazową

Czy można samemu podłączyć kuchenkę gazową ? Podłączanie kuchenki gazowej przez osobę nieuprawnioną do tego rodzaju działań jest skrajnie nieodpowiedzialne. Planuję wymienić kuchenkę gazową i przestawić ją w inne, wygodniejsze miejsce. Poprzednie podłączenie było sztywne skręcane, teraz chciałbym założyć elastyczny przewód. Gdzie można podłączyć go do rury gazowej i czy trzeba zamontować kurek zamykający dopływ gazu.


Pierwszy raz słyszę żeby gazownię interesowało czy zmieniasz kuchenkę czy też nie ale urządzenie gazowe jako takie może być zainstalowane tylko przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje czyli osobę która posiada odpowiednie narzędzia i wie co za czynności przy montażu musi wykonać i to na niej ciąży. Mam pytanie o odlaczenie kuchenki gazowej. Czy mozna zrobic to samemu , zakrecajac doplyw gazu zaworem w rurze, czy tez musi to zrobic jakis fachowiec?


Slyszalem ze trzeba miec do tego uprawnienia i montaz i demontaz kuchenki moze wykonywac ktos kto ma takie uprawnienia. Jak podłączyć kuchenkę gazową? Chociaż popularność kuchenek elektrycznych czy też płyt indukcyjnych wzrasta, to właśnie kuchenki gazowe nadal wiodą prym – także w najlepszych restauracyjnych kuchniach. W tym filmie pokazuję krok po kroku jak samemu podłączyć kuchnię gazową do butli z gazem propan-butan. Aby wykonać podłączenie kuchni gazowej do butli gazowej propan-butan najlepiej wykorzystać wąż do gazu - Przyłącze gazowe KGP lub KG, gotowy wąż gazowy uzbrojony już w reduktor i odpowiednią złączkę.


Jego prawidłowy montaż ma wpływ na szczelność instalacji gazowej, a tym samym na bezpieczeństwo. Podstawowym warunkiem, aby podłączenie płyty gazowej przebiegło zgodnie z wytycznymi, jest zakup przewodu posiadającego certyfikat. W zakładzie w którym pracowałem wymieniałem z pustych na pełne kilka butli miesięcznie.


W kilku przypadkach stwierdziłem iż gaz ulatnia się mimo zamkniętego zaworu na połączeniu zawór -butla. Zawsze uczulałem kolegów aby w porze nocnej w pomieszczeniu w którym mieszkali zakręcali. Instalacja kuchenki gazowej. Decydując się na kuchenkę lub płytę zasilaną gazem, musimy zadbać o właściwe jej podłączenie.


Na początku konieczne jest odpowiednie wypoziomowanie urządzenia, które musi stać stabilnie. Kuchnie i kuchenki gazowe w budynku mogą być zasilane gazem płynnym (propanem-butanem) z indywidualnych butli gazowych o nominalnej zawartości gazu do kg. Maksymalnie można zainstalować dwie butle gazu płynnego. Butle powinny mieć aktualną legalizację. Można na niej używać praktycznie dowolnych garnków.


Metalowe elastyczne przyłącza do gazu znalazły zastosowanie w Europie Zachodniej w latach 70. Kuchenka gazowa jednak nie jest wolna od wad. W Polsce znajdują one ostatnio coraz szersze zastosowanie, co wynika głównie z powodu nowych rozwiązań zabudowy mebli kuchennych i łazienkowych, a także możliwości znacznego uproszczenia podłączenia urządzeń gazowych.


Do tego przewód najlepiej elastyczny i jakiś dłuższy żeby można było przesuwać kuchenkę przy czyszczeniu i remoncie i pakuły z pastą albo rolkę taśmy teflonowej. Najeży jednak pamiętać, by płyty podłączać do instalacji trójfazowej – przy użyciu wtyczki i gniazdka lub podpinając kable trójfazówki w styki z tyłu kuchenki. Płyty kuchenek elektrycznych mogą być wykonane z różnych materiałów i działać na różnej zasadzie. Do kuchenek elektrycznych zaliczamy więc kuchenkę żeliwną, ceramiczną i indukcyjną.


Oprócz wymienionych rodzajów dostępne są także kuchenki łączące dwa źródła energii – kuchenki z płytą gazową i piekarnikiem. Wielu z nas zakup kuchenki ma za sobą, ale tak samo wielu stanie w przyszłości przed odwiecznym dylematem jaką kuchenkę wybrać i czy kuchenka gazowa to dobry wybór? Zakup kuchenki z płytką indukcyjną to spory wydatek i nie każdego na to zwyczajnie stać, za to kuchenki elektryczne nie są tak ekonomicznym rozwiązaniem. Z powodu różnej wartości opałowej zawsze należy dobierać odpowiednie dysze do gazu jaki jest dostarczany do klienta. Większość kuchenek standardowo dostosowana jest do użytku z gazem ziemnym typu E (jednak nie jest to regułą i nie można tego zakładać).


W przypadku wątpliwości zawsze należy to sprawdzić (informacja o rodzaju gazu powinna znajdować się w instrukcji obsługi). Kiedy można wykonać przyłącze gazowe? O tym, czy mamy szansę na podłączenie do sieci gazowej, decydują techniczne i ekonomiczne możliwości przyłączenia. Ocenia je rejonowy operator systemu dystrybucyjnego (OSD), gdy złożymy w nim wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej. Należy też zwrócić uwagę na ich właściwą eksploatację.


Wykonanie instalacji gazowej w domu jest obwarowane pewnymi zasadami, od których nie ma ustępstw. Chodzi przecież o bezpieczeństwo użytkowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty