piątek, 26 stycznia 2018

Galareta wieprzowo drobiowa

Kroki wykonania: Umyte, oczyszczone mięso zalać wodą, tylko tyle, aby zaledwie przykryła mięso i uwaga! Przed zagotowaniem się wywaru odlewamy całość i zalewamy jeszcze raz zimna wodą. Dodajemy liście laurowe,czosnek,ziele angielskie, sól i pieprz. Często kojarzona z tymi zakrapianymi imprezami.


W zależności od regionu Polski nazywana również: zimnymi nóżkami, galartem czy zylcem.

Klasyczna galareta to potrawa przygotowana na bazie nóg wieprzowych. Ciekawą i smaczną odsłoną tradycyjnej galarety jest połączenie wieprzowiny, delikatnego. Trochę jestem zdziwiona, ale przepis na galaretę wieprzową jest na pierwszym miejscu pośród wyszukiwanych z mojego bloga.


Galareta wieprzowo-drobiowa. Dzielę się więc kolejnym, tym razem mieszanym, wieprzowo-drobiowym. Włożyć do garnka umyte całe mięso drobiowe i wieprzowe.


Zagotować, zebrać szumowiny i dać włoszczyznę razem z przyprawami.

Gotować do miękkości mięsa. Po tym czasie wyjmujemy mięso i warzywa, a wywar przelewamy przez sito. Nie trzeba dawać do wywaru żelatyny jeżeli były gotowane nogi wieprzowe.


Dodajemy przyprawy( pieprz ziarnisty, liść laurowy) i zalewamy wodą. Gotujemy przez około godziny. Następnie dodajemy wcześniej oczyszczone warzywa i dalej gotujemy. Po około 30- minutach wywar przecedzamy.


Mięso oddzielamy od kości. Pamiętaj, aby podawać galaretę wieprzową skropioną delikatnie sokiem z cytryny lub octem dla uwyraźnienia smaku. Nie żałuj przypraw: czosnku, ziela angielskiego, liści.


Uwielbiamy galaretę. I jak zapewne szybko przekonacie się czytając przepis, jeśli już ją przygotowuję, to w ilościach, które zaopatrzyłyby małe wesele :) Obowiązkowo z octem, kromką chleba na zakwasie i herbatą z cytryną. Do takiego trio przyzwyczaiła mnie moja babcia, która. Zimne nóżki, czyli mięsna galareta to popularna przystawka.


Przed laty trudno było sobie bez niej wyobrazić przyjęcie imieninowe czy inną uroczystość. Dziś też chętnie ją przygotowuję.

Jako dziecko nie mogłam nawet patrzeć w jej stronę, ale czasy się zmieniają i tym samym moje kulinarne gusta także. Sama nigdy jej nie przyrządzam. Specjalistą od galarety w naszym domu jest Maciek, który w kwestii tradycyjnych. Studzienina ( galareta ) wieprzowo – drobiowa do słoików. Udostępnij na facebooku Udostępnij na Twiterze.


Zapasteryzowane słoiczki przechowuję dość długo w chłodnym miejscu (jeżeli wcześniej nie zostanie zjedzona, ale taka sytuacja w moim domu rzadko ma miejsce). Marchewkę , seler obieramy i kroimy w grube słupki. Por i natkę pietruszki myjemy i związujemy razem.


Cebulę w całości obieramy z łusek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty