Za wynalazcę kuchenki mikrofalowej uważa się Percy’ego Spencera. Zwykło się uważać, że energia mikrofal wytwarzana przez kuchenki jest niebezpieczna dla człowieka, a żywność w niej przygotowywana jest szkodliwa dla zdrowia. W rzeczywistości, mikrofale nie mają możliwości.
Pozwala na szybkie podgrzanie potraw, dzięki czemu możemy cieszyć się ciepłym posiłkiem nawet przy bardzo napiętym grafiku. Kuchenka mikrofalowa to wynalazek z połowy ubiegłego wieku, choć w polskich kuchniach upowszechniła się dopiero pod jego koniec.
Jednak jeśli chcemy, aby korzystanie z mikrofalówki było proste i przyjemne musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. WYBÓR ODPOWIEDNIEGO NACZYNIA Wybór odpowiedniego naczynia to bardzo istotna. Mikrofalówki stały się jednym z najpopularniejszych i najwygodniejszych sprzętów kuchennych.
Większość ludzi nie może się wręcz obejść bez kuchenki mikrofalowej. To popularne urządzenie pomaga nam zaoszczędzić czas czy uniknąć spalenia, ale czy wiemy jak bezpiecznie z niej korzystać? Co można w niej przygotowywać, a czego lepiej nie?
Jakie naczynia są odpowiednie dla.
Podpowiadamy jak to robić. Z zewnątrz przecieraj ją miękką ściereczką zwilżoną w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Wnętrze kuchenki, które bywa tłuste, także przecieraj.
Pierwszą podstawową zaletą stosowania mikrofalówek jest krótki czas przygotowania posiłków. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu i energii. Kuchenki mikrofalowe mogą być stosowane do gotowania, duszenia i pieczenia potraw, za wyjątkiem smażenia. Często mamy wątpliwości, których naczyń możemy użyć do procesu ogrzania w mikrofalówce, dlatego warto wcześniej zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z niej. Czasami nie do końca jesteśmy też pewni czy każdą potrawę możemy przygotować w kuchence.
Z tego powodu jest to urządzenie w dzisiejszych czasach bardzo popularne, zwłaszcza wśród osób młodych, dynamicznych, ceniących swój czas. Przed wyborem miejsca instalacji kuchenki mikrofalowej musisz znać jedną podstawową zasadę: nie blokuj otworów wentylacyjnych. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tego. Instalacja kuchenki mikrofalowej w pobliżu szafek kuchennych lub innego wyposażenia doprowadzi do gromadzenia się kurzu, który może doprowadzić do pożaru.
Zasada działania kuchenki mikrofalowej jest logiczna, ale musimy też pamiętać, czego nie możemy w niej podgrzewać. Przede wszystkim metalowych naczyń i sztućców. Mogą one spowodować iskrzenie wewnątrz kuchenki.
Nie powinniśmy też wkładać do komory pożywienia takiego, jak np.
Ze względu na dużą zawartość. KUCHENKI MIKROFALOWEJ UWAGI OGÓLNE: 1. Do obsługi kuchenki mikrofalowej może być dopuszczona osoba, która została wcześniej zapoznana z obsługą lub sama zapoznała się z instrukcją obsługi. Stan techniczny kuchenki mikrofalowej musi być dobry a podłączenie elektryczne jest prawidłowe, tzn. Zasady działania kuchenki mikrofalowej. W czasie podgrzewania kuchenka wytwarza fale, które oddziaływają na cząsteczki wody, tłuszczu lub cukru w pożywieniu.
Elementy te zostają wprawione w ruch, a to tworzy duże pokłady energii termicznej, czyli również temperatury. Codzienna pielęgnacja kuchenki. Drugą, elementarną zasadą ułatwiającą czyszczenie kuchenki mikrofalowej jest regularna dbałość o urządzenie. Po każdym użyciu należy przetrzeć wnętrze kuchenki mokrą ściereczką, by usunąć ewentualne zabrudzenia powstałe podczas podgrzewania czy gotowania. Mikrofale w kuchence wytwarzane są w magnetronie i za pomocą specjalnego falowodu, w postaci blaszanej rury, doprowadzone do komory roboczej kuchenki.
Wszystkie wewnętrzne ściany kuchenki wykonane są z metalu, dzięki czemu fale odbijają się od nich, trafiając w końcu na potrawę, która ją pochłania. Szkodliwość fal mikrofalowych dla zdrowia – przykłady Woda powyżej temperatury wrzenia. Swoistym fenomenem kuchenki mikrofalowej jest woda poddawana wielokrotnemu przegotowywaniu. Umieszczona w mikrofalówce szklanka z wodą może wielokrotnie osiągnąć temperaturę wrzenia, jednak bez tradycyjnych bąbelków. Nie naleŜy uŜywać kuchenki mikrofalowej do smaŜenia na oleju, Produkty szczelnie pokryte skórką lub błonką naleŜy przed gotowaniem nakłuć, by zapobiec ich pęknięciu.
Podczas pracy: Sprawdzić czy włoŜone naczynia nie stykają się ze ściankami kuchenki, Zamknąć drzwiczki, sprawdzić, czy są one dobrze zamknięte.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.